Izložba „Put humanosti - Štefanija Papailiopulos od volonterke Crvenog križa do nagrade Florence Nightingale“

Autor: Lana Kurtović Hartman, 21. 12. 2023.

Dana 20.12.2023. učenici 3.B razreda i nastavnica nastavnog predmeta Etika u sestrinstvu, Jelena Dominiković, posjetili  su  izložbu Put humanosti koja je otvorena na Međunarodni dan volontera u Edukacijskom centru Hrvatskog Crvenog križa u Zagrebu. Izložba je posvećena hrvatskoj volonterki Crvenog križa Štefaniji Papailiopulos (1885.g.,Lipik -  1958. g., Zagreb), dobitnici prestižne nagrade Međunarodnog odbora Crvenog križa „Florence Nightingale“.  Izložbu je osmislila  zamjenica izvršnog predsjednika Hrvatskog Crvenog križa Marina Pinjagić Telak.

Iako bismo vrlo rado bili u Zagrebu i vidjeli izložbu uživo, imali smo priliku vidjeti ju preko kamere i to  zahvaljujući voditeljici Službe za zdravstvene djelatnosti Hrvatskog Crvenog križa, kolegici Rosani Svetić Čišić.  S obzirom da je izložba iznimno vrijedna za sve generacije, a posebno za buduće medicinske sestre,  nismo željeli propustiti iznimnu priliku. Kolegica Rosana, učenici i nastavnica Jelena uključili su se putem aplikacije ZOOM i virtualno prošetali kroz izložbu uz stručno objašnjenje koje je prezentirala kolegica Rosana.
Ovom izložbom željela se je  istaknuti važnost ove iznimne žene koja je kao volonterka Crvenog križa u Lipiku i Budimpešti nesebično pomagala ranjenicima tijekom Prvog svjetskog rata. Sestra Ani, kako su zvali Štefaniju Papailiopulos, sadašnjim i budućim generacijama u nasljeđe je ostavila svoju životnu priču koja sve nas poučava što doista znači Humanost - najvažnije od sedam načela Međunarodnog pokreta Crvenog križa i Crvenog polumjeseca.
Od srca zahvaljujemo kolegici Rosani Svetić Čišić koja nije dopustila da udaljenost gradova bude prepreka već  prilika za učenje i napredak.

Udžbenici 2023./2024.
Upisi 2023./2024.

Dragi osmaši,

pogledajte video koji će vas upoznati sa našom školom!

Provjera predznanja iz Engleskog jezika odnosi se samo na učenike koji ga nisu učili u osnovnoj školi.