SUSRET MLADIH I MEDITERANA

Autor: Vanja Bjelopera, 9. 11. 2011.

Medicinska škola Dubrovnik već je treću godinu zaredom sudjelovala na Susretu mladih i Mediterana.

Osim nas, Hrvatsku je predstavljala i Privatna klasična gimnazija iz Zagreba.

Susret se odvijao u malom, ali jako lijepom mjestu, imena Villefranche -sur- Mer pokraj Nice. Bio je ovo 12. susret, a rapravljalo se, kao i svake godine, o problemima zagađenja.

U Francusku smo krenule 27.rujna 2011 godine. Sletjele smo u kasnim večernjim satima te, iako umorne, odmah krenule u šetnju kako bismo napunile baterije čarima prekrasnog Villefranchea za sutrašnji „veliki dan“.

Na Susretu smo čule mnogo zanimljivih tema. Mateja i ja smo imale malu tremu prije početka našeg izlaganja, ali kasnije je sve bilo kako smo zamislile. Tema naše prezentacije bila je  „New toxic species in The Mediterranean Sea“ i govorila je o zagađenju morske obale naše županije albanskim smećem. Vruća tema podigla je dosta prašine, no prof. Marija Šiša i nas dvije vješto smo odgovarale na škakljiva pitanja. Dobile smo puno pohvala od drugih škola i ljudi koji se profesionalno bave problemima zagađenja. Izuzetno smo zadovoljne jer smo bile zapažene, naša je priča uzburkala sudionike Susreta i upozorila na opasnost plastike i smrtonosnog bisfenola A koji ona sadrži.

Sljedeći dan išle smo u obilazak. Posjetile smo Monaco i Nicu, ali i sudjelovale u radionicama koje su organizatori pripremili.

30.rujna je bio dan našeg povratka. Nakon neprospavane noći, sati i sati leta u Grad smo došle umorne, ali sretne, zadovoljne, ponosne i bogatije za jedno predivno iskustvo.

Ana Lučić, 4.b