EU & YOUth

Autor: Vanja Bjelopera, 15. 12. 2011.

Mladi na djelu je program EU namijenjen mladim ljudima u dobi od 15 do 28 godina (u nekim slučajevima 13-30 godina). Teži potaknuti osjećaj građanstva, solidarnosti i tolerancije među mladim Evropljanima i uključiti ih u oblikovanje budućnosti Unije. Promiče mobilnost unutar i izvan granica EU, neformalno učenje i interkulturalni dijalog, te potiče uključenost svih mladih ljudi, bez obzira na njihovu obrazovnu, socijalnu i kulturalnu povijest.

Projekt je sponzoriram od strane  delegacije Europske unije u Republici Hrvatskoj uz podršku  Regionalne razvojne agencije naše županije, DUNEA.

U projektu je aktivno sudjelovala grupa učenika Medicinske škole Dubrovnik. Naši učenici započeli su sudjelovanje u ovom projektu u ožujku 2011. godine kada je u Hotelu Lero organizirana dvodnevna radionica na temu EU i članstva Republike Hrvatske u EU. U svibnju ove godine organizirana je javna debata u restoranu Arsenal na kojoj su bili prisutni dužnosnici Europske unije u Hrvatskoj, lokalne vlasti i građani Dubrovnika; Paul Vandoren veleposlanik EU u RH, izaslanik Europskog parlamenta, te  Nikola Dobroslavić, župan Dubrovačko-neretvanske županije.

U listopadu,  učenici su dobili zadatak intervjuirati  građane Grada Dubrovnika  na temu ulaska  Republike Hrvatske u Europsku uniju uz pomoć video kamere.  Učenici su došli do zaključka da u našem Gradu ima dosta građana koji ne podržavaju ulazak naše zemlje u EU. Upravo učenici Medicinske škole razgovarali su s gradonačelnikom Androm Vlahušićem koji je odgovorio na pitanja naših učenika te dao do znanja da će gradske vlasti učiniti sve potrebno u cilju informiranja  građana o Europskoj uniji.

U Gradskoj vijećnici održala se  završna konferencija "EU&YOUth - Sharing youth CSO experience in the field of EU youth policies" 2. prosinca 2011. Prikazani rezultati aktivnosti sudionika ukazuju na veliki potencijal naših mladih ljudi. Kao znak zahvalnosti, svim školama sudionicama su  uručene video kamere koje su se koristile u projektu kako bi se mogle koristiti u daljnjem radu. Opremu su uručili Župan Nikola Dobroslavić uz gosp. Berizzija, zamjenika ambasadora Delegacije EU u RH

Učenici naše škole koji su sudjelovali u projektu EU and YOUth:

Ivana Bilić, Stanka Jozović, Petra Mastilica, Daniela Čotić, Katja Konjuh, Ana Lučić, Ivana Rajić, Ivana Jupek i Marko Soldo.