Nica, France

Autor: Vanja Bjelopera, 23. 4. 2014.

Nice,France

24.-27.09.

Dan 1.

15.00 smo poletili iz Dubrovnika za Zagreb .Nakon Zagreba smo slijetili u Beč,prijestolnicu Austrije.Iza Beča dolazi Nica,grad na Azurnoj obali u kojem se održavao Susret mladih Mediterana.Smjestili smo se u hotel i obavili smo posljednje pripreme za naš ovogodišnji projekt.

Dan 2.

U rano jutarnje sate u poznatom međunarodnom parku „Phoenix“ su započete mnogobrojne radionice i predavanja koje su obilježile otvaranje ovogodišnjeg Susreta mladih Mediterana.Uz Hrvatsku predstavljene su bile i mnoge druge mediteranske zemlje kao sto su:Francuska,Italija,Maroko,Alžir,Grčka,Albanija i Tunis.Tematika radionica i predavanja su bili ekološki problemi Mediterana uzrokovani globalnim zatopljenjem.Predstavnici različitih zemalja su obrađivali probleme na temu ekološkog stanja njihovih zemalja.

Mi smo skrenuli pozornost na nove vrste u Jadranu.Ono sto nas je zainteresiralo je nomenklatura tih vrsta,utjecaj na okoliš i marikulturu Jadrana.Lesespijske vrste su naziv za vrste koje su ušle kroz Sueski kanal iz Crvenog mora u Mediteran,a potom u Jadran.Dobile su naziv po Francuzu Ferdinandu de Lessepsu,glavnom inženjeru Sueskog kanala.Sueski kanal omogućuje migraciju vrsta u Mediteran pošto služi kao tjesnac koji ulijeva vodu iz Crvenog mora u Mediteran.Prijetnja su domorodačkim vrstama zbog toga jer imaju razvijenija zubala te nemaju prirodnih neprijatelja.No sve u svemu teško je reći o njihovom ikakvom utjecaju jer istraživanja koja bi rekla nešto više nisu provedena.No kolonizacija tih vrsta može donijeti i značaj gospodarstvu i marikulturi.Cjelokupni program je trajao od 9.00 do 17.00.

Dan 3.

Program se odvijao također u parku Phoenix u periodu od 9.00 do 17.00.Bio je obilježen predavanjima francuskih znanstvenika te radionicama koje su bile osmišljene od strane predstavnika zemalja. Radionice su bile ispunjene igrama i kvizovima na čija su pitanja odgovarali i sudjelovali predstavnici zemalja i njihovi mentori.

Dan 4.

Ujutro smo se ustali te se uputili na aerodrom koji se nalazio nedaleko od hotela.Iz Nice smo krenuli avionom u Munchen,gdje smo čekali nekoliko sata avion za Dubrovnik.

DOJMOVI:

Na edukativan i zabavan način su nam ljudi iz drugih zemalja predstavili njhove sadašnje ekološke probleme te smo se osvijestili o današnjim problemima.Saznanja i poznanstva koja smo stekli na Susretu mladih Mediterana ćemo iskoristiti za spriječavanje problema na Jadranu i buđenju svijesti kod Hrvata.