22. travnja 2014.

Autor: Vanja Bjelopera, 6. 5. 2014.

U prigodi obilježavanja DANA PLANETA ZEMLJE, 22. travnja 2014., 40 učenika i učenica Medicinske škole Dubrovnik s nastavnicama Lucom Marić, Suncicom Marčinko, Robertom C. Bingula, Katijom Vierda i ravnateljicom Marinom Rudenjak-Lukenda posjetilo je špilju Vjetrenica.

Predstavnici svih odjeljenja Škole uživali su u ljepotama špilje i lijepog krajolika. Zadivljujući glavni kanal špilje Vjetrenice zadire 2,5 kilometara u utrobu zemlje.

Među mnogim arheološkim pronalascima nalaze se i ostatci pećinskog medvjeda i leoparda, dok se starost pećinskih crteža procjenjuje na 10.000 godina.
Špilja je bogata malim jezerima u kojima su svoj dom našle brojne endemske vrste.

Pronađeno je 200 različitih životinjskih vrsta, a po svom biodiverzitetu među prvim je pećinama u svijetu. Vjetrenica se sada nalazi na UNESCO-voj listi zaštićenih područja u Bosni i Hercegovini.

Nakon Vjetrenice, posjetili su gospodarstvo Katičić u Smokovljanima.