Predavanje o donaciji i transplataciji organa

Autor: Vanja Bjelopera, 13. 11. 2016.

U sklopu svog programa Hrvatska donorska mreža organizirala je u suradnji sa Županijskim uredom za prosvjetu i kulturu predavanja o donaciji i transplantaciji organa u svim srednjim školama  našega Grada. Prvo  u nizu predavanje  za učenike trećeg i četvrtog razreda organizirano je u našoj Školi.

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta RH uvelo je nastavnu jedinicu o transplantaciji organa u sklopu predmeta etike i vjeronauka trećim razredima srednjih škola, što je omogućilo znatno bolju edukaciju mladih. Jedna od bitnih uloga HDM-a je informiranje mladih i to ne samo  u smislu odgojno- obrazovnog procesa kroz predavanja, već i u smislu razvijanja humanosti i empatije za neizlječive bolesnike, kao i  razvijanje svijesti o mogućnosti našeg doprinosa u liječenju teških bolesnika.

„Sredinom 2000-ih, mladi su najčešće dolazili na predavanja s utiskom da je donacija i transplantacija  isključivo ono što vide na Netu i televizijskim ekranima. Zato je bilo potrebno proširiti razumijevanje i upoznati ih s realnim stanjem oko donacije i transplantacije organa. Na taj način smo postigli cjelovitu njihovu obaviještenost. Cilj je da učenici  nauče da je transplantacija jedini oblik liječenja terminalnih bolesnika, te da dobiju jasne informacije o stanju  u svijetu i kod nas,  o važećim, o stavu religije,  te  o djelovanju HDM-a, o donorskoj kartici i njenoj svrsi. Svrha predavanja je da im približimo i pomognemo osvijestiti humani odnos prema bolesnom i potrebitom  čovjeku, čije ozdravljenje neizravno ovisi o svima nama. Bez  informirane javnosti  nema transplantacijske medicine, a time ni liječenja takvih bolesnika. Koncepcija u radu s mladima se od začetka provedbe  potpuno promijenila  u odnosu na današnji način. U samom početku HDM je primijenila model edukacije po uzoru na Španjolsku, koja godinama prednjači u svojim dostignućima oko donacije organa i transplantacije. No, tim modelom nije bilo moguće obuhvatiti učenike svih škola. Iz tih razloga HDM je organizirala sistematska predavanja u svim trećim razredima srednjih škola po županijama i gradovima.“ -istaknula je edukatorica Marija Crljenica Veneruzzo, koja je održala predavanje.

„Educirani učenici se upoznaju s izazovima donacije i transplantacijske medicine i razmjenjuju saznanja s drugim učenicima, u obitelji, među prijateljima,  poznanicima i općenito u javnosti,  što se pokazalo vrlo učinkovitim. Učenici i  javnost imaju pravo na informaciju, na određena saznanja kako bi mogli kompetentno sudjelovati i odlučivati, a naša je dužnost da im to približimo.“ - ističe edukatorica.

Edukatorici Veneruzzo se zahvaljujemo, s pozivom da održi predavanje u našoj Školi i slijedeće  školske godine.

Koliko je bilo edukativno i zanimljivo predavanje pogledajte na fotografijama.

Razgovarala i zabilježila: : Marija Čupić, mag med, techn,