Razmjena učenika u okviru projekta E-medice "Jedemo (ne) zdravo u školi" između Medicinske škole Dubrovnik i Srednje zubotehničke škole Sarajevo

Autor: Vanja Bjelopera, 12. 12. 2018.

Medicinska škola Dubrovnik ugostila je učenike i nastavnike iz Srednje zubotehničke škole Sarajevo, u okviru E- medica projekta "Jedemo (ne) zdravo u školi". Učenici 3.b, 4.b i 5.b razreda, smjer medicinska sestra/tehničar opće njege Medicinske škole Dubrovnik,  sa svojom nastavnicom stručnih predmeta, dr. med Lanom Ferizović- Karađole,  voditeljem projekta, uz pjesmu i piće dobrodošlice  te " Zdravim napitkom" kojeg su napravile vrijedne učenice iz 5.b razreda na vježbama iz dijetetike, dočekali su svoje goste iz Sarajeva.Uz čašu "Zdravlja" raspjevano su počeli sa radom: Dobro nam došla Sarajevska raja, Dubrovnik i Sarajevo veliki projekt spaja; Dignimo čašu zdravog napitka nazdravimo u ime E- medica projekta; Na projektu radimo vješto,  što jesti na odmoru u školi pitamo se često..." Skupu su se obrati voditelji projekta: dr. med Lana Ferizović- Karađole,  dr. med  Šime Karađole i dr.  Melisa Livnjak-Kardžalić, te koordinatori projekta: Marija Čupić, mag. sestrinstva, dr. Ezrema Boškailo i ravnateljice obje škole suradnice: mr. sc. Marina Rudenjak- Lukenda, prof. savjetnik i Elvira Jašarbašić, prof. Nakon upoznavanja međusobno su podijelili i prigodne poklone. Učenici: Anđela Tošić, Željka Mihaljević iz Medicinske škole Dubrovnik, te učenici: Ajla Kapidžić, Dalila Osmanović, Eldar Delalić, Elmir Durmić iz Srednje zubotehničke škole Sarajevo vrijedno su radili na projektu te prezentirali analizu ankete o prehrambenim navikama učenika u školi kao i analizu mjerenja tjelesne težine, visine , obujma struka i obujma nadlaktice u svim razredima u obje škole suradnice. Istaknuli su kako je važna zdrava prehrana i da im je cilj projekta podići svijest o važnosti zdrave prehrane u životu, posebice u školi, te su nam prezentirali zdrave obroke i naveli one namirnice koje je dobro uzimati za bolje učenje i pamćenje. O zdravoj prehrani nastavile su pričati i učenice: Tina Martinović i Laura Klešković koje su predstavile projekt sa  ljetne škole SEMEP-a  na temu: "E što jedemo". Prisutnima su ukazali na važnost pažljivog odabira namirnica uz pomoć E tablica, kako bi izbjegli kupovinu namirnica sa štetnim aditivima u hrani. Prezentirale su istraživanje namirnica koje u sebi imaju štetne aditive poput coca cole, napolitanki, sladoleda, nescafe, raznih vrsta juha, te su s time izazvali zabrinutost prisutnih i dokazali hipotezu da se u namirnicama koje se nalaze na policama naših trgovina nalaze štetni aditivi. Večernje druženje su nastavili na Stradunu gdje im je zapjevalo "Prljavo kazalište", što je oduševilo i domaće i goste. Sljedeći dan, iako umorni, učenici su nastavili  raditi od ranih jutarnjih sati, te su bili prisutni  na satima iz Anatomije i fiziologije u 2.a razredu smjera Farmaceutskih tehničara-tehničarki, gdje su sa dr. Lanom ponovili anatomsku građu i ulogu pojedinih dijelova probavnog sustava, a posebnu pozornost posvetili su zubima, gdje su učenici Srednje zubotehničke škole Sarajevo, budući stomatolozi,  pokazali i proširili znanje svojim kolegama iz Dubrovnika o dentalnom zdravlju.
Nakon nastave iz anatomije, učenici i nastavnici iz obje škole krenuli su u šetnju Stradunom pod stručnim vodstvom profesora povijesti Nikše Grbića koji je na zanimljiv i zabavan način proveo i domaće i goste kroz „Dubrovačku zdravstvenu povijest“. Tako su posjetili najstariju ljekarnu na svijetu- Ljekarnu Male braće, Muzej franjevačkog samostana Ljekarne Male braće, Knežev dvor, Crkvu sv. Vlaha, Katedralu, Lazarete…Druženje se nastavilo uz morsku obalu. Sunce ih je obasjalo, miris mora opio. Duboko su disali i "upijali" divne trenutke. Nova prijateljstva rodila su se između Dubrovnika i Sarajeva. Sretni i zadovoljni, pomalo tužni zbog rastanka, ali već u iščekivanju slijedećeg  " Sarajevskog sastanka"...

VIDEO_PJESMA_E_MEDICA.mp4 (14.98 MB)