Međunarodni dan rijetkih bolesti

Autor: Eldin Karamehmedović, 27. 2. 2019.

Rijetki inspiriraju; Ostavi trag

Medicinska škola Dubrovnik uključila se u program obilježavanja Međunarodnog dana rijetkih bolesti 28. veljače 2019. Prema istraživanjima čak 60% ispitanika, među kojima i zdravstveni djelatnici,  nikada nije čulo za rijetke bolesti. Zbog toga je ove godine Hrvatski savez za rijetke bolesti stavio  naglasak na medicinskim školama i njihovom uključivanju u kampanju na način da provedu edukaciju učenika o rijetkim bolestima, posebno smjer medicinska sestra/tehničar. Medicinske sestre u svojoj svakodnevnoj praksi mogu se susresti  sa bolesnicima koji imaju rijetke bolesti. Oni su tu, često nevidljivi, ali među nama.  Zbog toga je  budućim  medicinskim sestrama/tehničarima, učenicima 4.B,  nastavnica Jelena Dominiković, bacc. sestrinstva, prikazala   video o rijetkim bolestima i svakodnevnom životu takvih bolesnika. Njihove životne priče dokazuju da nemoguće postaje moguće.  Inspirirani videom „Rijetki inspiriraju; Ostavi trag“ svi učenici su bojali dlanove različitim bojama  i otisnuli svoj trag  na papiru za rijetke bolesti. Umjesto zaključka, pročitajte:

Znam, nisam savršen...
Ali, koga je briga!
Ni Mjesec nije savršen, pun je kratera.
Ni more, preslano je.
Ni nebo, beskonačno je.
Ukratko, najbolje stvari nisu savršene.
One su posebne.“ (B. Marley)