TERENSKA NASTAVA TUZLA SARAJEVO

Autor: Lana Kurtović Hartman, 16. 4. 2019.

Učenici trećih, četvrtih i petih razreda Medicinske škole Dubrovnik, pod vodstvom svojih nastavnika dr. med. Šime Karađole,  dr. med. Lane Ferizović-Karađole, i bacc. med. tec. Luce Marić sudjelovali su na terenskoj nastavi u Sarajevu i Tuzli od 28. 3. do 31. 3. 2019.

U okviru terenske nastave učenici su prvo posjetili Medicinski fakultet u Sarajevu. Tamo ih je dočekao prodekan za nastavu prof. dr. Eldan Kapurt te uputio učenike u ustrojstvo samog fakulteta te objasnio uvjete za upis. Zatim su učenici i profesori imali priliku prisustvovati praktičnim vježbama iz predmeta Anatomija. Prof. dr. Aida Hasanović upoznala je učenike s radom same katedre i istaknula kako se velika pozornost pridaje praktičnom radu na humanim preparatima, koje su učenici sa zadovoljstvom pogledali. Nakon Katedre za anatomiju, posjetili smo Katedru za patologiju gdje je asistentica dr. Nina Čamdžić učenicima pokazala mikroskopske i makroskopske preparate različitih bolesnih organa i time upotpunila njihovo stečeno znanje iz patologije.

U neposrednoj blizini fakulteta nalazi se i Zubotehnička škola Sarajevo, koja je partner našoj školi u projektu E-medica. Širom su nam otvorili svoja vrata te su naši učenici vrlo brzo uspostavili prijateljske odnose s učenicima ove škole. Ravnateljica prof. Elvira Jašarbašić te nastavnice dr. med. Ezrema Boškalio i dr. med. Melisa Livnjak organizirale su osvježenje za učenike i nastavnike uz prigodan program. Učenici su sa svojim nastavnicima napravili modele zubića koje su podijelili našim učenicima kao uspomenu na taj dan.

Sljedeći dan posjetili smo Centar za palijativnu skrb i liječenje boli u Tuzli, za sada jedini takav na Balkanu. Dočekali su nas ravnatelj doc. dr. med. Samir Husić i glavna medicinska sestra Amra Stuhli, dipl. med. sestra koji su održali predavanje o palijativnoj skrbi. Istaknuli su važnost pomoći bolesnicima u terminalnoj fazi bolesti te uključivanju cijele obitelji u taj proces. Obišli smo centar i oduševili se pozitivnom energijom koju su nam prenijeli pacijenti. Rekli su nam kako su svjesni svoje boli, ali ujedno i presretni što postoji jedan takav centar gdje mogu provesti posljednje dane svog života u dobrom okruženju i uz potrebnu njegu. Popodne smo obišli kulturne znamenitosti grada Tuzle i obližnje Panonsko jezero.

U subotu smo posjetili Centar zdravog življenja Carpe diem u Sarajevu koji nudi integrirani program rekreacije, prehrambene i nutricionističke savjete, test intolerancije na namirnice i psihološke radionice. U centru nas je dočekala gospođa Amira Horozić, savjetnik za prehranu te održala predavanje o zdravom životu. Učenici su uradili test intolerancije na namirnice te dobili potrebne savjete za prehranu uzevši u obzir vlastito zdravstveno stanje. Nakon druženja u centru posjetili smo obližnju planinu Trebević, gdje smo udahnuli svježi, čisti planinski zrak uz divan pogled na grad Sarajevo. Učenici su iskušali vožnju alpine coasterom u Sanylandu te time unijeli malo adrenalina u svoj organizam. Nakon toga profesori iz Zubotehničke škole Sarajevo proveli su nas kroz grad i pokazali kulturne te povijesne znamenitosti Sarajeva uz stručno vodstvo nastavnice povijesti Šejle Vojniković. Za ručak smo probali tradicionalnu bosansku kuhinju, a večer smo proveli u klubu Monument gdje smo imali priliku gledati stand-up komediju.

U nedjelju vratismo se u Dubrovnik oduševljeni ljubaznošću i vedrinom duha Sarajeva.