JAVNA TRIBINA- „DRUGA PRILIKA“

Autor: Unknown , 6. 5. 2019.

Učenici 4.b, smjer medicinska sestra/medicinski tehničar opće njege, zajedno u pratnji nastavnice Jelene Dominiković, sudjelovali su  na javnoj  tribini koja se održavala na  Sveučilišnom kampusu s  ciljem informiranja javnosti o mogućnostima zaštite od HPV-a. Postoji 120 tipova HPV-a, od čega oko 30-ak tipova uzrokuju infekcije genitalnog područja. Neki tipovi su niskorizični i ne uzrokuju zloćudne promjene  dok su neki tipovi zloćudni i mogu izazvati rak vrata maternice, rak anusa kod muškaraca i kod žena, rak muškog spolnog uda, rak rodnice, rak stidnice i rak ždrijela. HPV je zarazan čak i kad osobe nemaju vidljive simptome. Prenosi se analnim ili vaginalnim odnosom, ali isto tako i oralnim ili ostalim kontaktima kože na kožu tijekom spolnog odnosa.

U Hrvatskoj djeca stupaju sve ranije u spolne odnose, a prema riječima govornika s tribine najbolja preventiva protiv HPV-a je cijepljenje.