OBILJEŽAVANJE 60 GODINA MEDICINSKE ŠKOLE DUBROVNIK LOKRUM

Autor: Eldin Karamehmedović, 2. 7. 2019.

Obilježili smo 60 godine naše škole na neuobičajen, nama svojstven način na otoku Lokrumu.

Učenici i djelatnici Medicinske škole Dubrovnik krenuli su 10. svibnja 2019. na Lokrum obilježiti Dan škole, umjesto 7. travnja (kada je taj za školu iznimno važan datum) zbog nepredviđenih izazova, vis maior.

Krenuli smo brodom s Peskarije u 9.30 sukladno redu vožnje i dogovoru s Javnom ustanovom Rezervat Lokrum. Hvala im!

Po dolasku održana je sveta misa ispred crkve Navještenja koju je vodio don Marin Lučić, uz glazbenu pratnju naših učenika.

Nakon uvodne riječi ravnateljice Marine Rudenjak–Lukenda, učenica 1.b razreda Frencis Šeman govorila je općenito o važnosti i specifičnosti  Lokrumu, a učenik Ante Vareškić iz 3.a o crkvi Navještenja Marijina.

Potom smo uz stručno vodstvo obišli Botanički vrt, koji je utemeljen 1959. Na ulazu u kompleks samostana održan je kviz Potjera iz latinskog jezika. Pobjednici su dobili zaslužene nagrade. Događaj je pratila glazbena podloga Simfonija u d-duru Luke Sorkočevića. Unutar uređenog vanjskog prostora samostana poslušali smo izlaganja prof. Nikše Grbića te učenica 1. a razreda Jelene Mijić i Lare Vrnoge o dalekoj prošlosti i arheologiji samog prostora te benediktincima. Nakon toga nekoliko učenika sudjelovalo je u slagalici i prijevodu latinskog natpisa. Glazbena pratnja bili su izabrani napjevi glazbene skupine Gregorian.

Ispred prostora muzeja poslušali smo nekoliko zanimljivih izlaganja. O Rikardu Lavljeg Srca govorila nam je Hana Dugandžić iz 1.b razreda. Nina Matošević i Valentina Bešker, učenice 2.a, pripremile su izlaganje Prokletstvo nad krunjenim glavama, dok su nam je o potonuću broda Triton govorila Anđela Tomović iz 2.b razreda, dok su natpis sa spomen-križa poginulima pročitali Ivana Tolj i Đivo Damić, učenici 2.a razreda.

Obišli smo i Muzej lokrumskih legendi.

Uslijedio je završni kviz o Lokrumu na kojem su sudjelovale četiri grupe učenika. Pobijedili su učenici iz prvog, drugog i trećeg razreda. Bravo!

Sportsko natjecanje u trčanju alke bila je naša zadnja, a i vrlo posebna  aktivnost jer se po prvi put na Lokrumu održala Dubrovačka alka (trčati kolač, palium), ali bez konja! Starija je i od Sinjske alke, ali se više ne održava. Prvo spominjanje alke u Dubrovniku je iz 1383. kada državno vijeća Dubrovačke Republike odlučuju da će se alka održavati po starom običaju.

Program je inicijalno pripremio i osmislio prof. Mladen Kristić.

U pripremi i realizaciji sudjelovali su prof. Nikša Grbić, prof. Paula Zglav, prof. Marija Šiša, prof. Helena Barišić, prof. Ivica Čular i kućni meštar gosp. Baldo Mišeta.