21. LJETNA ŠKOLA SEMEP-A, KOMIŽA, 6.-13. srpnja 2019.

Autor: Eldin Karamehmedović, 17. 7. 2019.

Kako nam je bilo pogledajte  foto galeriji i YouTube:

Na 21. Ljetnoj školi SEMEP-a u Komiži na otoku Visu, sudjelovala je i ove godine Medicinska škola Dubrovnik, kao organizator, voditelj školskog projekta, predavanja i radionice. Nacionalni koordinator, ravnateljica naše škole mr. sc. Marina Rudenjak-Lukenda, prof. savjetnik, održala je predavanje “ Komunikacija” kojim su sudionici potaknuti na važnost komunikacije u životu i radu. Dr.med. Šime Karađole, školski koordinator, sudjelovao je u organizaciji Ljetne škole kao tehnička podrška i  kao mentor. Školu je predstavila i dr.med. Lana Ferizović-Karađole, fitoaromaterapeutkinja, s predavanjem na temu “Fitoaromaterapeutski pristup liječenju pretilosti”. Doktorica je istaknula pretilost kao veliki zdravstveni i znanstveni problem, točnije bolest cijelog organizma, te dala smjernice za zdravu prehranu i liječenje fitoaromaterapeutskim putem kliničkih komplikacija pretilosti. Na školskom projektu ove godine sudjelovale su učenice: Tina Martinović i Sara Mia Munitić, pod mentorstvom dr.med. Lana Ferizović-Karađole i dr.med. Šime Karađole. Tema ovogodišnjeg projekta bila je “Šuma liječi i bolest spriječi” kojim su učenice predstavile ljekovito bilje Park - šume Petke Velike i Male, pluća našeg grada, te time dokazali kako se lijek nalazi u prirodi, samo ga treba pronaći. Naše učenice su to i učinile, te time promovirale prirodne ljepote grada Dubrovnika.  Na 21. Ljetnoj školi SEMEP-a, održane su i brojne radionice na kojima sudjelovale učenici i mentori naše škole. Na radionici “Tradicijske frizure u modernom ruhu” sudjelovala je Sunčica Marčinko, stručni učitelj. Neki su ronili morskim dubinama i predstavili nam morski svijet, dok su drugi šetali brdima i pokazali fizičku spremnost. Pokazali smo i svojih ruku djelo, izradivši posudice od gline. Iskazali smo zabrinutost za okoliš zbog velike količine plastike kojom je zagađen i biljni i životinjski svijet. Viša savjetnica za biologiju Marina Ništ, prof. i viša savjetnica za geografiju Vesna Milić, dipl. geograf. održale su predavanje o dizajniranju projektne nastave, te smo se upoznali sa novim smjernicama i savjetima u planiranju projektne nastave, koje ćemo primijeniti u svom radu.

Priroda i društvo otoka Visa, Komiže, Otoka Biševa, svaki put nas oduševi i dočeka raširenih ruku, ispuni radošću i srećom kojom smo ispunjeni cijele godine do slijedećeg susreta.