Razmjena učenika Dubrovnik u Sarajevu (6. - 8.10.2019)

Autor: Eldin Karamehmedović, 10. 10. 2019.

Projekt E medica: „Svakom po jedna trava i nikog ne boli glava“

Posjetili smo grad u kojem se spajaju istok i zapad, gdje se miješaju zvuci ezana sa džamije, crkvenih zvona katedrale, pravoslavne crkve i sinagoge. Tamo gdje mirišu ćevapi i čuje se zvuk starih zanata, i kuće koje prelaze sa jedne strane Miljacke na drugu iz inata. Prošetali smo starom kaldrmom, napili se vode sa Baščaršije i one kod Begove džamije. Budili smo se uz kavu iz bosanske džezve i fildžana, zaslađenu s rahatlokumom. U Sarajevu se sve radi s užitkom-merakom: jede pita ispod sača, sarme, dolme, hurmašice, baklave. Dugo se pije kava jer bez nje nema priče, a pjesma se ori i svu ljubav- sevdah iz srca zbori. Kao što mostovi povezuju dvije strane obale, duž rijeke Miljacke, tako svakodnevno nastaju nova prijateljstva, pa i ovo između Dubrovnika i Sarajeva. Radili smo na projektu vrijedno, pronašli lijek u prirodi na Trebeviću, kao i kod nas na Petci. Pluća naših gradova disali su sa nama, a srca su nam kucala kao jedno, E medica projekt je nešto doista spomena vrijedno. Vidimo se na smotri: „ Svakom po jedna trava da nikog ne boli glava“.

Sudionici na projektu su: učenici Medicinske škole Dubrovnik: Sara Mia Munitić, Jelena Kordić i Tina Martinović, te voditelji i mentori: dr. med Lana Ferizović-Karađole, dr. med Šime Karađole, školski koordinator: Marija Čupić, mag. med. tech. ,učenici Srednje zubotehničke škole Sarajevo: Sajra Kurt, Elma Ramić, Asija Sakić, mentor: dr. Melisa Livnjak- Krdžalić i školski koordinator: dr. Ezrema Boškailo.

Hvala na srdačnom dočeku Sarajlijama i radujemo se novom susretu u našem gradu