DRUGA RAZMJENA UČENIKA SARAJEVO U DUBROVNIKU

Autor: Eldin Karamehmedović, 17. 12. 2019.

Od 14. do 16. Prosinca  2019. godine  održana je druga razmjena učenika između Medicinske škole Dubrovnik i Srednje zubotehničke škole Sarajevo.

Učenici i njihovi mentori uživali su prirodnim ljepotama grada Dubrovnika. Posjetili smo Park Petku, šetajući kroz šumu u potrazi za ljekovitim biljem i udišući punim plućima čisti morski zrak. U svakom trenutku smjeh i pjesma nam nisu silazi sa naših lica. Morski valovi udarali su u obale, šum mora nas je oduševljavao. Umorni ali zadovoljni okrijepismo se u obližnjem restoranu Sunset Beach. Dubrovčani su Sarajlijama otvorili širom vrata svoga Grada. Gospođa Antea Glumac- Barbir nam je nesebično darovala besplatnu stručnu turu pod nazivom „Medicina i farmacija starog Dubrovnika“. Na zanimljiv način prezentirala je stare priče Dubrovnika. Odvela nas na skrivena mjesta u Gradu koja čuvaju uspomenu na ovu vječnu i slavnu Republiku. Posjetili smo i Muzej ljekarne Male braće, koja ima 700 godina dugu tradiciju u pripravljanju pripravaka od ljekovitog bilja. Poslije dnevne ture, na Stradunu nas je dočekao  noćni glazbeni spektakl. Zapjevao nam je slavni glazbenik Gibonni, a naravno i mi s njim. Na projektu smo radili vješto na mnogobrojnim lokacijama i do kasno u noć  uvježbali sve točke našeg projekta. Ankete smo statistički obradili, uvježbavali dramski i glazbeni dio prezentacije potkrijepivši sve prigodnim fotografijama i video snimcima. U Medicinskoj školi Dubrovnik održan je prigodan edukativno-zabavni program kojeg je osmislila voditeljica projekta dr. Lana Ferizović- Karađole. Učenice Nina Marinko i Matea Tabain su prezentirale „Ljekovito bilje u dijetetici“, dok su nas medicinske kozmetičarke Petra Marinović i Stane Stanoš, uvele u svijet „Eteričnih ulja mandarine i limete“.  Predstavljen je projekt „ Svakom po jedna trava i nikog ne boli glava“ kroz prezentaciju, skeč i pjesmu. Na njemu su vrijedno radile učenice: Sara Mia Munitić, Jelena Kordić, Tina Martinović, Sajra Kurt, Elma Ramić i Asija Sakić uz pomoć svojih voditelja i mentora: Lane Ferizović-Karađole, dr. med, Šime Karađole, dr. Melise Livnjak- Krdžalić , te školskih koordinatora: Marije Čupić, mag. med. tech. i dr. Ezreme Boškailo. Projekat su podržale i naše uvažene ravnateljice: Marina Rudenjak- Lukenda, prof. savjetnik, ravnateljica Medicinske škole Dubrovnik, te ravnateljica Srednje zubotehničke škole u Sarajevu Elvira Jašarbašić, koje su uspješno ostvarile još jednu školsku suradnju. Projekt je podržan i od ostalih kolega profesora i učenika obje škole. Posjetila nas je i Šemsija Kulenović, profesorica računalastva iz Srednje zubotehničke škole Sarajevo, koja je sve propratila video snimcima. Program su „glazbeno zasladile „ učenice Medicinske škole Dubrovnik: Anđela Tomović i  Marija Mustapić koje su izvele pjesme: „ Svakom po jedna trava i nikog ne boli glava“, „Sarajevo ljubavi moja“ i „ Cesarica“ uz glazbenu pratnju na gitari učenika Antonija Tomića. Ostvarena je još jedna divna suradnja između škola, te jedva čekamo sljedeći susret.