Svjetski dan šećerne bolesti

Autor: Lana Kurtović Hartman, 15. 11. 2022.

Svjetski dan šećerne bolesti obilježava se 14. studenog s ciljem podizanja globalne svijesti o dijabetesu, te ukazivanja na mogućnosti njegove prevencije i liječenja.

Šećerna bolest veliki je javnozdravstveni problem pandemijskih razmjera. U svijetu gotovo 425 milijuna ljudi boluje od dijabetesa. Šećerna bolest je 3. vodeći uzrok smrti. Većina oboljelih boluje od šećerne bolesti tipa 2 koja se u 80% slučajeva može spriječiti promjenom životnih navika. S obzirom na to da jedan od dvoje oboljelih u svijetu nema postavljenu dijagnozu šećerne bolesti, rano otkrivanje i liječenje ključni su čimbenici u sprečavanju nastanka komplikacija ove bolesti. Podizanje svijesti o znakovima, simptomima i rizičnim čimbenicima od velike je važnosti za pravodobno otkrivanje šećerne bolesti.

Zbog navedenih razloga i ove godine su se učenice 4.b Medicinske škole Dubrovnik i nastavnica Marija Vijolić-Hilić zajedno sa ravnateljicom Marijanom Kulić uključili u obilježavanje Svjetskog dana šećerne bolesti. Učenice Medicinske škole Dubrovnik su u OŠ Montovjerna učenicima osmog razreda održali edukativno predavanje o epidemiologiji, prevenciji, liječenju, posljedicama šećerne bolesti te objasnili kako se fizičkom aktivnošću i pravilnom prehranom može olakšati život dijabetičarima, a ujedno i spriječiti pojavu ove bolesti. Učenici i djelatnici OŠ Montovjerna sa velikim su zanimanjem pratili predavanje o ovoj bolesti koja je sve više prisutna kod mlađe populacije. Također, učenice Medicinske škole Dubrovnik su provele akciju mjerenja razine šećera u krvi učenicima i djelatnicima.

Učenice 4.b su i u holu Medicinske škole Dubrovnik izradile pano povodom obilježavanja Svjetskog dana šećerne bolesti.

Svim opisanim aktivnostima naše su učenice uz svoju mentoricu i ravnateljicu i ove godine pokazali da se vrlo rado uključuju u suradničke aktivnosti, da žele napredovati u svojoj struci, educirati se i prenositi svoje znanje drugim učenicima, nastavnicima i sugrađanima.